Довідник з відбудови міст

Завантажити електронний довідник • 566 МБКупити друкований довідник!

Через війну з Росією в Україні зруйнували десятки наших міст та селищ. Знищили дитячі садки, школи, будинки, подвір‘я і вулиці. Ми віримо, що відбудуємо всі зруйновані міста і зробимо їх кращими. Однак це складне і тривале завдання, яке потребує зусиль багатьох спеціалістів та організацій.

Щоб пришвидшити роботу, ми створили Довідник з відбудови міст, в який увійшли найкращі світові практики з проєктування та створення комфортних міст. Ми зібрали типові рішення з проєктування вулиць, впорядкування будинків, планування подвір‘їв та багато іншого.

Зони

У цьому розділі описані основні типи забудови українських міст. Наведено схеми до кожного типу забудови та рекомендовані рішення щодо їхнього удосконалення та відновлення. Ці рекомендації стосуються як окремих будівель в контексті забудови, так і комплексної організації території та благоустрою.

Подвір'я

У цьому розділі описано основні типи подвір’їв, що зустрічаються в умовах різних видів забудови, та параметри їхнього розташування й наповнення. Наведено принципи зонування подвір’їв та способи відокремлення приватних і напівприватних територій від загальнодоступних громадських просторів.

Площі

У цьому розділі описано основні види міських площ та рекомендовано варіанти їхньої організації. Розподіл території між різними активностями та видами мобільності визначається залежно від основної функції площі.

Вулиці

У цьому розділі описано основні типи вулиць і доріг, найбільш поширені в українських містах: пішохідні, велопішохідні, житлові вулиці, магістральні вулиці районного та міського значення, нерегульовані дороги. Наведено схеми та основні характеристики кожного типу, а також рекомендації з удосконалення та відновлення.

Фасади

У цьому розділі надано рекомендації щодо організації вхідних груп будівель за умов різних перепадів висоти та наведено правила опорядження фасадів. Тут можна ознайомитись з різновидами вивісок, їхніми розмірами та правилами влаштування.

Пішоходи

У цьому розділі надано загальні рекомендації щодо організації тротуарів та пішохідних переходів. Описано різновиди пішохідних зон, їхні розміри, рекомендовані матеріали, правила облаштування та приклади практичної реалізації.

Озеленення

У цьому розділі надано рекомендації щодо озеленення міста та влаштування зелених зон. Описано основні елементи синьо-зеленої мережі міста, що забезпечує його кліматичну стійкість, сприяючи розвитку міського біорізноманіття та формуванню здорового міського середовища.

Веломережа

У цьому розділі описано принципи влаштування міської веломережі. Надано рекомендації з організації велосмуг, велопереїздів та велодоріжок. Стисло викладено основні параметри елементів велосипедної інфраструктури міста: розміри, розмітка, матеріали, елементи захисту, зони очікування та вказівні знаки.

Громадський транспорт

У цьому розділі подано рекомендації щодо влаштування смуг громадського транспорту та зупинкових комплексів. Описано види зупинкових комплексів, варіанти їхнього поєднання з велосипедними шляхами, а також наведено рекомендовані відстані між об’єктами, види розмітки та матеріали.

Автівки

У цьому розділі подано рекомендації щодо влаштування смуг автомобільного руху, виходячи з принципів безпеки та передбачуваності поведінки всіх учасників дорожнього руху. Наведено приклади організації вулиць з регульованим та нерегульованим рухом автотранспорту, влаштування проїздів та смуг для здійснення лівого повороту.

Майданчики

У цьому розділі подано рекомендації щодо влаштування  різноманітних типів майданчиків з активностями, які можуть розміщуватись в подвір’ях, на площах, у парках та в інших громадських просторах міста. Наведено параметри їхнього розташування, описано варіанти наповнення та їхні комбінації.

Об'єкти

У цьому розділі наведено опис та рекомендовані варіанти встановлення елементів вуличної інфраструктури — вуличних меблів, навігаційних вказівників, елементів освітлення, дорожніх знаків, рекламних носіїв тощо. Надано значення типових габаритів, рекомендації щодо матеріалів виготовлення та застосування кожного об’єкту.

Оформлення

Довідник оформили патернами з людьми, які відновлюють різноманітні об'єкти, вулиці, будівлі, озеленення, веломережу, пішохідні переходи. До відбудови міст долучились всі: чоловіки, жінки, літні люди, люди з інвалідністю та діти.

Завантажити електронний довідник • 566 МБКупити друкований довідник!

Дуже дякуємо десяткам експертів та експерток, які працюють над створенням цього довідника. Ви найкращі!

Серпень 2022

Над проєктом працювали

Максим Головко
Анна Дзеблюк
Аліна Мацьоха
Олена Мельник

Аміна Ахмедова
Анна Бабак
Катерина Бухаріна
Андрій Вальчук
Анастасія Водяницька
Антоніна Галайчук
Кайл Галлахер
Ірина Голубєва
Аліна Гончаренко
Олександр Гук
Тетяна Гура
Вікторія Давиденко
Денис Давидов
Софія Данилова

Олексій Дігтяренко
Ілона Ємельянцева
Яна Єрмоленко
Іван Жук
Тетяна Зав‘ялова
Мар‘яна Закордонець
Ярина Заєць
Катерина Іваненко
Василина Ілечко
Станіслав Клименко
Катерина Крук
Ксенія Кутова
Юрій Лозовенко  
Анна Мельник
Мар‘яна Мельниченко
Максим Морсін
Валентина Мусіна
Тимофій Нагорний
Єлизавета Невмивака

Артем Новак
Михайло Оберкович
Юлія Павленко
Вікторія Панасюк
Світлана Риндюк
Олександра Сладкова
Денис Солонько
Ганна Старова
Анастасія Стрижевська
Анна Сушко
Володимир Харчихін
Ольга Хацько
Іван Хмиз
Дарія Чернишова
Юлія Шиферсон
Аліса Щукіна
Юлія Яремкович
Віра Янчук

Ілюстраторка:
Анна Гаврилюк

Редактор:
Володимир Висоцький

Фоторедактор:
Олександр Джердж

Коректорка:
Ольга Щербак

Консультанти та
консультантки щодо
безбар'єрності:
Євген Борисенко
Ярослав Плюта
Уляна Пчолкіна
Віталій Пчолкін

Менеджерка:
Марина Радинська

Партнери проєкту:
ГО «Безбар'єрність»

Міжнародна контент-платформа
Depositphotos

Дякуємо
Офісу Президента України
та особисто Кирилу Тимошенку
і Юрію Голику
за допомогу у створенні довідника