єМонумент

Нова система збереження культурної спадщини, яка передбачає оновлене ознакування пам‘яток, єдиний електронний реєстр та тривимірні моделі пам‘яток в доповненій реальності.
 
Культурну спадщину оберігають люди, які розуміють її цінність. Тому збереження пам‘яток, це не лише позначка на будівлі, а повноцінний сервіс, який допомагає містянам дізнаватись більше про об‘єкти навколо, та мати швидкий доступ до всіх матеріалів про них. Для цього необхідно створити єдиний реєстр пам‘яток, який зберігатиме всі креслення, фотографії та інформацію про культурні об‘єкти в електронному вигляді. Щоб за потреби відновити будь-яку пам‘ятку, потрібно створити тривимірні копії будинків, які зберігатимуть в собі всі необхідні об’ємні дані, а завдяки доповненій реальності вони дозволять дізнаватись історію пам‘яток в новому цікавому форматі.

Завантажити правила ознакування • 1 МБ


Новий дизайн

Збереження культурної спадщини — це тривалий та кропіткий процес досліджень, виявлення пам’яток та визначення їхньої цінності. На різних етапах пам’ятки знаходяться в різному статусі та можуть мати різні позначення. В Україні поступово розповсюджуєть загальносвітова система Блакитний щит. В деяких містах розміщуються таблички для пам’яток місцевого значення. В той же час існує табличка пам’ятки архітектури радянського зразка. Деякі громади додатково розміщують інформаційні таблички, які повніше розказують про окрему пам’ятку. 

Всі ці системи зараз розробляються в різному дизайні, часто виготовляються різних розмірів та з різних матеріалів. Щоб впорядкувати всі можливі таблички ми розробили єдину дизайн-систему пам’ятникоохоронних табличок, які можуть використовуватись окремо одна від одної та за необхідності разом.  

Державний покажчик

Наявний дизайн охоронних табличок є спадком радянського союзу та в сучасних реаліях має недоліки. Їх виготовляли з металу за допомогою лиття, що не враховує сучасних матеріалів, а багато зайвих деталей ускладнюють виробництво і обмежують відтворення інформацію пам’ятки належним чином. Крім того він обмежує відтворення інформації та взагалі не регламентує шрифти виконання. Ми створили новий дизайн, в якому прибрали всі зайві елементи, звільнили проостір для повної назви пам'ятки та додали поссиилання на єдиний електронний реєстр.


Блакитний щит

Наразі в українській системі ознакування майже не використовується загальносвітова практика маркування цінної забудови, започаткована після другої світової війни —«блакитний щит». Ми адаптували дизайн цієї таблички до єдиної дизайн-системи.


Інформаційний покажчик

Наявна система ознакування обмежена інформацією, яка вказана у реєстрі: назва і дата. Але цієї інформації здебільшого недостатньо аби зрозуміти, чому саме цей об’єкт має цінність і на що звертати увагу. Ми створили інформаційну табличку, на якій розміщуються адреса об’єкту або місце розташування пам’ятки, опис об’єкта українською та англійською мовами та піктограма об’єкту.


Місцевий покажчик

Наразі існує проблема внесення нововиявлених пам’яток у реєстр, а також участі у цьому процесі громадських об’єднань і недержавних пам'яткоохоронців. Ми розробили єдину табличку для позначень пам’яток, які були затверджені місцевою громадою. Вона має посилання на єдиний реєстр пам’яток, що дозволяє швидко перевірити всі матеріали по пам’ятці. Завдяки невеликому розміру та дешевому виготовленні, такими табличками швидко ознаковуються велика кількість пам’яток.


Цифровий вхід

Попереднє ознакування культурної спадщини створювалось в минулому столітті. Таблички лише позначали наявність державного статусу пам’ятки. Тепер вони можуть дати набагато більше користі і зв’язати пам’ятку з її сторінкою в інтернеті, та всією актуальною інформацією. Для цього ми додали на таблички наскрізний номер пам’ятки та куар-код з посиланням на сторінку пам’ятки, щоб будь-хто міг швидко отримати доступ до інформації про пам’ятку. Наявні номери пам’яток не є унікальними і можуть змінюватись в процесі реєстрації. В новому ознакуванні кожна пам’ятка отримує свій унікальний номер, який створюється за такою схемою: 


Єдиний реєстр

Основний об’єм даних про нашу культурну спадщину все ще зберігається в архівах. Вони є дуже вразливими під час війни, адже архів можуть зруйнувати, або він може знаходитись на окупованій території і всі матеріали знищать або вкрадуть. Креслення оригінальних проєктів, фотографії та інші матеріали можна легко втратити, якщо не зробити їхню електронну копію. Тому потрібно створити єдиний електронний реєстр, який би мав актуальну інформацію про культурну спадщину та всі необхідні матеріали, які стосуються пам’яток.  


Тривимірні моделі

Зібравші всі дані, необхідно створити тривимірні модель будівелі, які зберігають всю необхідну об'ємну інформацію про пам’ятку. Завдяки доповненій реальності зможемо легко не лише цікаво розказувати про особливості пам'ятки, але й показувати правила її збереження: які елементи об'єкта є особливо цінними, як на ній дозволяється розміщувати вивіски, або в який колір дозволяється її фарбувати.

Це лише початок роботи і зараз ми працюємо над створенням єдиного електронного реєстру пам'яток. Пишіть нам на пошту, або в соц. мережі, якщо бажаєте долучитись до проєкта.

Грудень 2022

Над проєктом працюють

Керівник проєкта
Максим Головко

Дослідниця
Анна Кириченко

Dnipro.Design
Ігор Крижановський
Сергій Савицький
Максим Гольдін
Сергій Білий

Консультанти та
консультантки

Даша Корба, ГО «Мапа Реновацій»

Павло Богайчик, Директор комунального
підтриємства «Бюро спадщина»

Лілія Онищенко, Начальниця управління
охорони історичного середовища Львівської міської ради

Надія Лиштва, Начальниця управління з питань
охорони культурої спадщини Дніпровської міської ради

Ідея
Максим Головко
Іван Палеха