Ознакування пам'яток

В зв’язку з війною в Україні та значними руйнуваннями пам’яток архітектури
18 березня ЮНЕСКО запропонувала ознакувати цінні будівлі міжнародним знаком «Блакитний щит». Це є міжнародне ознакування пам’яток культурної спадщини, прийняте Гаазькою конвенцією в 1954 році. Подібне ознакування вже розміщували у Львові.

Пост в фейсбуці міністра Олександра Ткаченка щодо рекомендацій ЮНЕСКО

Вигляд знаку «Блакитний щит» у Львові

Наявні проблеми

Останні десятиліття на пам’ятках архітектури в Україні встановлюють таблички, дизайн яких затвердили в 2004 році. Вони мало відрізняються від радянського зразка і мають багато недоліків. Сучасні таблички виготовляють з пластику, який гнеться на сонці. Матеріал, колір та розміри написів роблять таблички малочитабельними та незрозумілими. Загальні розміри та відступи вказані в наказі від 2004 року часто навіть не дозволяють прописати в табличці повну назву об’єкта та тип пам'ятки.

Наказ «Про затвердження Порядку встановлення та утримання охоронних дощок та охоронних знаків на нерухомих пам'ятках».

Вигляд таблички за розмірами та розташуванням написів з наказу міністерства

Через те, що в документі і не вказаний конкретний шрифт, часто використовують російку Іжицю, яка є стилізацією під старослов’янські написи і вже стала візитівкою «русского міра». Як наслідок таблички не мають єдиної стилістики і виглядають зовсім по різному.

Стаття «Шрифтова зрада» Богдана Гдаля про Іжицю

Приклад різних варіантів табличок

Новий дизайн

Пропонуємо оновити дизайн охоронних табличок. Лишаємо розміри таблички незмінними, однак розвертаємо її горизонтально. В такому форматі вона краще вписуватиметься в фасади пам’яток архітектури, опоряджені рустовим каменем та багаті на декор. Тако ж подібний формат дозволить простіше вписувати довгі назви пам’яток архітектури.

Прибираємо зайві рамки на табличці, щоб залишити більше місця навколо написів і зробити їх більш читабельними. Лишаємо лише два розміри написів та використовуємо сучасний український шрифт e-Ukraine.

Таблички в першу чергу повинні бути інформаційним знаком, який пояснює цінність об’єкту для громадян. Тому прибираємо всі зайві написи і виділяємо назву об’єкта. Інформація про тип пам’ятки та її охоронний номер робимо додатковою.